wypadek przy pracy

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Dodano 05.05.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Firmy i ich pracownicy zobowiązani  są do przestrzegania zasad BHP, jednak mimo to na całym świecie wciąż dochodzi do nieprzewidzianych wypadków. Za wypadek przy pracy lub w drodze do pracy poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Na jakich zasadach można się o nie ubiegać? Czy odszkodowanie z ZUS to wszystko, na co możemy liczyć w razie długotrwałego i kosztownego leczenia?

Odszkodowanie z ZUS

ZUS określa kwotę odszkodowania w zależności od tego, jak bardzo ucierpiał poszkodowany. Generalnie kieruje się jego uszczerbkiem na zdrowiu: długotrwałym lub stałym. Najogólniej mówiąc, uszczerbek długotrwały to taki, który po jakimś czasie zabiegów i rehabilitacji rokuje poprawę. Uszczerbek stały, to jak sama nazwa wskazuje, stałe uszkodzenie ciała. O stopniu uszczerbku decyduje komisja w ZUS, i na podstawie jej oceny szacowana jest kwota odszkodowania. Pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim jest wpłacany zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia, a po upływie 182 dni, świadczenie rehabilitacyjne przyznawane aż do 12 miesięcy.

Odszkodowanie od firmy

Czasami zdarza się tak, że ZUSowskie odszkodowanie po wypadku w pracy nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego. Wtedy może się on ubiegać o wyrównanie kwoty do swojego pracodawcy lub jego ubezpieczyciela (oczywiście dopiero po otrzymaniu świadczenia z ZUSu). W tym wypadku bardzo dużą wagę ma protokół BHP, sporządzany zaraz po wypadku. Jeśli poszkodowany ma do niego jakieś zastrzeżenia, może wraz z nim złożyć swoje adnotacje. W wypadku uzyskiwania odszkodowania od firmy to poszkodowany musi udowodnić, że winę za wypadek ponosi firma. Najskuteczniejsze jest w tym wypadku wypunktowanie złamanych zasad BHP i zaniedbań pracodawcy. W trudnych przypadkach dobrze jest skorzystać z pomocy kancelarii prawnej specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań.