Jeśli uległeś nieszczęśliwemu zdarzeniu podczas wykonywania swojej pracy, prawie zawsze przysługuje Ci odszkodowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wielokrotnie zaniża ustalony uszczerbek na zdrowiu lub w ogóle odmawia przyznania jednorazowego odszkodowania.
W takich przypadkach istnieje możliwość odwołania zarówno od orzeczenia komisji lekarskiej, jak i samej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oprócz odszkodowania od ZUS-u, istnieją sytuacje, w których poszkodowanemu przysługuje także odszkodowanie od pracodawcy (lub z jego OC). Są to wypadki gdy do szkody doszło z winy pracodawcy np:
- związane niezachowaniem przez pracodawcę wymogów z zakresu BHP
- upadek z wysokości (np. rusztowania, drabiny czy schodów), do którego doszło w wyniku braku wystarczających środków bezpieczeństwa czy ochrony indywidualnej, jak również wadliwych konstrukcji,
- wypadek powstały z winy innego pracownika (wskutek jego nieuwagi czy braku nadzoru).
Zgłaszając się do naszej Kancelarii Adwokackiej, uzyskasz wsparcie w zakresie uzyskania możliwie najwyższego odszkodowania.
W niektórych wypadkach pracodawca za niezachowanie przepisów BHP może odpowiadać przed Sądem Karnym – prowadzimy także tego typu sprawy.