potrącenie na pasach

Na jakie odszkodowanie może liczyć pieszy potrącony na pasach?

Dodano 08.05.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Wpadki na pasach zdarzają się nawet w miejscach, gdzie dodatkowo postawiona jest sygnalizacja świetlna. W starciu człowieka z samochodem ten pierwszy ma zawsze mniejsze szanse. Jeśli do wypadku dochodzi przy małej prędkości, pieszy może zostać lekko ranny, ewentualnie być niezdolny do pracy przez jakiś czas. Przy większych prędkościach przeważnie przypłaca to życiem.

Prawo do odszkodowania

W pierwszej kolejności poszkodowany lub jego rodzina powinna ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, który teoretycznie posiada każdy właściciel pojazdu. Zdarzają się jednak zapominalscy, którzy nie wykupili polisy lub co gorsza sprawcy, którzy uciekają z miejsca zdarzenia. W takim wypadku ubezpieczenie wypłacane jest z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby je otrzymać, poszkodowany powinien zgłosić się w wnioskiem o odszkodowanie do ubezpieczyciela i poczekać na jego decyzję. Firmy ubezpieczeniowe mają jednak tendencję do wypłacania zaniżonych kwot. Warto więc zebrać całą powypadkową dokumentację i skorzystać z pomocy kancelarii prawnej specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań. Od jej znajomości kruczków prawnych, umiejętności argumentowania i wieloletniego doświadczenia najczęściej zależy wysokość odszkodowania.

Świadczenia odszkodowawcze

Poszkodowany może ubiegać się o rożne świadczenia, nie tylko te związane z doznaniem uszczerbku na zdrowiu. Wypadki na pasach i ich konsekwencje często powodują u ofiar traumy i inne zaburzenia depresyjne. Dlatego też mogą się oni ubiegać o zadośćuczynienie za doznany ból fizyczny i psychiczny. Jeśli poszkodowany z powodu wypadku nie może pracować i zarabiać, może ubiegać się również o zwrot utraconych zarobków. Musi udowodnić, że gdyby nie wypadek, byłby w stanie zarobić daną kwotę. Do tego dochodzą różnego rodzaju renty i ich kapitalizacje.