wypadek w aquaparku

Kto odpowiada za wypadek w aquaparku?

Dodano 28.04.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Aquaparki robią się coraz popularniejszą atrakcją w wielu miejscach w Polsce. Są projektowane i budowane tak, by spełniać najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Jednak wypadki chodzą po ludziach i czasami zdarza się coś, czego żaden projektant nie mógł przewidzieć. Poszkodowani  żądają wypłaty odszkodowania, ale czasami trafiają na mur nie do przebicia. Czy aquaparki posiadają polisy ubezpieczeniowe i w razie wypadku są w stanie wypłacić odszkodowanie?

Odpowiedzialność

Aquapark może wykupić polisę OC. Aquaparki działają dzięki siłom przyrody, a taką działalność precyzyjnie definiują przepisy prawa. Mówią między innymi o tym, że tego typu podmiot ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że aquapark ponosi winę za wszelkie zdarzenia, które wystąpiły na jego terenie, o ile ich przyczyną nie była siła wyższa, osoba trzecia lub sam poszkodowany. Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie do ubezpieczyciela, jednak musi udowodnić, że wypadek był spowodowany zaniedbaniami parku rozrywki. W tym wypadku często niezbędna jest fachowa pomoc prawna.

Komplikacje

Praktyka pokazuje, że parki rozrywki najczęściej nie chcą przyznawać się do winy i próbują przekonywać, że do wypadku doszło w winy samego poszkodowanego. Wynika to nie tylko z obaw o kwotę odszkodowania, ale głównie o renomę parku. Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka pozostawia więc im wiele furtek do uniknięcia odpowiedzialności za zdarzenie. W wypadku, gdy sprawa trafia do sądu, firmy zatrudniają najlepszych prawników, aby nie stracić potencjalnych klientów. Ubezpieczyciele mają z kolei tendencje do zaniżania kwot odszkodowań. Dlatego też pomoc kancelarii prawnej może okazać się niezbędna, aby nie zagubić się w skomplikowanych interpretacjach niedoprecyzowanych przepisów prawnych.