odszkodowanie

Jak uzyskać odszkodowanie za złamania?

Dodano 19.06.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

O wypadki nietrudno. Nawet we własnym domu możesz poślizgnąć się, spaść z drabiny, potknąć się, upaść i złamać rękę lub nogę. Czy wiesz, że możesz wówczas liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowania za złamania to przydatne narzędzie finansowe, które pozwoli ci np. pokryć część kosztów terapii, leków czy ewentualnej rehabilitacji. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można ubiegać się o odszkodowanie

Jak uzyskać uzyskanie odszkodowanie za złamanie?

Jeśli do złamania doszło poza twoją posesją, najpierw powinieneś ustalić, kto jest właścicielem lub administratorem przestrzeni, na której doszło do wypadku (np. chodnik, obiekt handlowy itd.). To właśnie oni powinni dbać o bezpieczeństwo obiektów oraz przylegających do nich powierzchni. Przykładowo, jeśli do wypadku doszło na terenie spółdzielni mieszkaniowej, to ona odpowiada za szkodę.

Następnie powinieneś zebrać całą niezbędną dokumentację. Należy wykazać, że szkoda jest wynikiem zaniedbania zarządców. Warto postarać się o stosowne dowody, np. fotografie z miejsca wypadku, zaświadczenia od lekarza i pełną dokumentację medyczną związaną z leczeniem, pisemne oświadczenie świadków zdarzenia, jeśli tacy byli.

Następnie możesz starać się uzyskać odszkodowanie. Należy udać się do właściciela przestrzeni, na której doszło do incydentu i przedstawić całą zaistniałą sytuację. Jeśli uzna twoją rację, należy spisać ugodę, w której będzie znajdować się informacja o kosztach odszkodowania.

Jeśli właściciel budynku lub przylegającej do niego przestrzeni nie zgodzi się na pokrycie kosztów odszkodowania, jedyną drogą do uzyskania zadośćuczynienia jest sąd. Pozew można złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie terenu, na którym doszło do wypadku. Wówczas należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za tzw. wpis stosunkowy, czyli 5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty, o którą walczysz w ramach odszkodowania.