mity

Fakty i mity dotyczące odszkodowań

Dodano 15.09.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Wokół wypłaty odszkodowań narosło wiele mitów, które funkcjonują w przestrzeni publicznej i są niestety często powielane. Brak wiedzy, połączony z niesprawdzonymi informacjami, sprawia, że osoby, którym przysługiwałoby odszkodowanie za poniesione szkody, często rezygnują z jego dochodzenia. Warto sprostować mity na temat odszkodowań i zastąpić je faktami. Mówimy, jak wygląda sytuacja.

5 mitów o odszkodowaniach, które warto obalić!

Mit 1: Kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku, będzie adekwatna do poniesionej szkody. Firmy ubezpieczeniowe często dążą do wypłacenia jak najniższego odszkodowania, proponują niekorzystne porozumienia lub nie informują nas w pełni o roszczeniach, jakich możemy dochodzić. Dlatego skierowanie sprawy na drogę sądową, z pomocą doświadczonej i wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, pozwoli nam otrzymać wyższe odszkodowanie, a w poważnym przypadkach uzyskać pokrycie kosztów leczenia czy nawet dożywotnią rentę.

Mit 2: Osoba, która uległa wypadkowi (np. przewróciła się na oblodzonym chodniku), a nie była ubezpieczona, nie ma prawa do odszkodowania. To nieprawda. Za stan chodnika odpowiada zarządca drogi i jak najbardziej można zwrócić się do niego z roszczeniem o odszkodowanie. To czy byliśmy ubezpieczeni nie ma nic do rzeczy, ponieważ odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawcy.

Mit 3: Sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia lub jego OC było już nieważne, w związku z tym nie ma szans na odszkodowanie. W tej sytuacji odszkodowanie może być pokryte z naszego AC, lub po zgłoszeniu sprawy na policję, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby uzyskać odszkodowanie powinniśmy zgromadzić niezbędne dowody na winę sprawcy, przydatne będą zapisy z monitoringu.

Mit 4: W przypadku zakażenia wirusem podczas hospitalizacji, nie możemy dochodzić odszkodowania od szpitala. Nie jest to prawda, natomiast, aby uzyskać odszkodowanie musimy udowodnić, że szpital nie dochował staranności i nie zrobił wszystkiego, aby odpowiednio ochronić nas przed zakażeniem. Jeśli uważamy, że do zakażenia doszło z powodu zaniedbań placówki medycznej, możemy zwrócić się do kancelarii prawnej i ubiegać o odszkodowanie.

Mit 5: Warto prowadzić walkę z ubezpieczycielem na własną rękę. To nieprawda. Dużo więcej sensu ma zdecydowanie się na wyspecjalizowaną kancelarię prawną, która ma sukcesy w uzyskiwaniu wysokich odszkodowań. Skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata może skrócić czas batalii o odszkodowanie i doprowadzić do uzyskania wyższych kwot.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką i skorzystania z bezpłatnej konsultacji w sprawie odszkodowań. Wiemy, że każda sprawa jest inna i powinna być rozpatrywana indywidualnie i takie podejście proponujemy naszym klientom. Sprawę na drogę sądową warto skierować nie tylko wtedy, gdy odmówiono nam odszkodowania, ale i wtedy gdy proponowana kwota jest rażąco niska.