przedstawiciel ubezpiecznia

Czy aby uzyskać odszkodowanie, należy być ubezpieczonym?

Dodano 28.01.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Wypadki komunikacyjne czy inne zdarzenia losowe często skutkują kłopotami ze zdrowiem albo koniecznością naprawy pojazdu. W takich przypadkach zwykle kontaktujemy się z ubezpieczycielem, by otrzymać stosowną rekompensatę, która pomoże pokryć koszty związane z zaistniałą szkodą. Zdarza się jednak czasem, że osoba poszkodowana nie jest ubezpieczona. Co zrobić w takiej sytuacji i czy osoba, która nie ma ubezpieczenia, może otrzymać odszkodowanie?

Gdy sprawcą zdarzenia jest kto inny

Do naszej kancelarii adwokackiej po pomoc prawną regularnie zgłaszają się osoby, które nie są ubezpieczone w żadnym towarzystwie. Udział w wypadku w takiej sytuacji wiąże się z dodatkowym stresem. Jednak warto wiedzieć, że wypłata zadośćuczynienia za wypadek należy się każdej osobie, która nie była sprawcą tego zdarzenia. W praktyce oznacza to, że osoba, która nie ma ubezpieczenia, ale była poszkodowaną w wypadku, który spowodował kto inny, może otrzymać odszkodowanie. Wypłacane jest ono przez sprawcę zdarzenia lub jeśli jest to możliwe, pokrywane jest z jego ubezpieczenia OC.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Nasi specjaliści służą pomocą w zakresie dochodzenia odszkodowań. Warto jednak wiedzieć, jakie dokumenty z reguły okazują się niezbędne, by się o nie ubiegać. Pierwszą rzeczą jest dokumentacja medyczna, o którą należy się ubiegać u lekarza, u którego wykonywane było leczenie po wypadku. Oprócz tego niezbędne będą dane sprawcy zdarzenia bądź podmiotu odpowiedzialnego, które przydadzą się, by rozpocząć postępowanie. Warto także dostarczyć fotografie miejsca zdarzenia, które mogą okazać się pomocne przy dochodzeniu odszkodowania.

Specjaliści w naszej kancelarii specjalizują się nie tylko w zakresie dochodzenia odszkodowań, ale również w zakresie prawa karnego, administracyjnego czy cywilnego. Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia w jakimkolwiek zakresie, zachęcamy do kontaktu. Do spraw naszych Klientów podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc w najbardziej skomplikowanych przypadkach, nie tylko w zakresie dochodzenia odszkodowań.